Ksiega gosci

*   GEN O - Kolor rudy (ORANGE)
Allel O powoduje, że wszystkie czarne, czekoladowe lub cynamonowe włosy kota stają się rude. Allel o nie powoduje rudej barwy włosia.
Ciekawostką genu O jest jego sprzężenie z płcią.
Jest on ulokowany w chromosomie X dlatego tylko ten chromosom decyduje o barwie całego kota.
Jak wiadomo samice mają dwa chromosomy X dlatego w jednym może być przeniesiona barwa Czarna w drugim Ruda - wtedy ciało takiej kotki pokryte jest w połowie włosami rudymi w połowie czarnymi - kotka jest szylkretowa.
Samiec natomiast ma parę chromosomów XY co powoduje, że tylko w jednym chromosomie X znajduje się gen kolorujący włosy. Dużo łatwiej uzyskać rudego kocura niż rudą kotkę.
Kiedy kociak dostaje od ojca chromosom Y staje się kocurkiem, wtedy jednak rudy ojciec nie jest w stanie przekazać mu rudego koloru ponieważ chromosom, który przekazał potomstwu jest pusty (nie ma w nim informacji genetycznej o kolorze) dlatego wtedy o kolorze kociaka decyduje kolor matki. Ruda matka da rudego kocurka, czarna czarnego, a szylkretowa połowę czarnych a połowę rudych.
Szylkretowe kotki są bardzo cenione wśród hodowców ponieważ u ich miotów można uzyskać największą różnorodność kolorystyczną.
Oczywiście w sprzężeniu z genem D kotka szylkretowa niebieska staje się niebiesko kremowa. Nie ma kotek szylkretowych niebiesko rudych lub czarno kremowych.
Gen D rozjaśnia wszystkie włosy w futrze kotki więc kiedy efekt jego działania jest widoczny wtedy i włosy czarne i rude są rozjaśnione.
R O D Z I C E RUDA KOTKA (OO) CZARNA KOTKA (oo) SZYLKRETOWA KOTKA (Oo)
RUDY SAMIEC (O-) kotki: RUDE (OO)
kocurki: RUDE (O-)
kotki: SZYLKRETOWE (Oo)
kocurki: CZARNE (o-)
kotki: RUDE (OO), SZYLKRETOWE (Oo)
kocurki: RUDE (O-), CZARNE (o-)
CZARNY SAMIEC (o-) kotki: SZYLKRETOWE (Oo)
kocurki: RUDE (O-)
kotki: CZARNE (oo)
kocurki: CZARNE (o-)
kotki: SZYLKRETOWE (Oo), CZARNE (oo)
kocurki: RUDE (O-), CZARNE (o-)
Tabela dziedziczenia kolorów

---------------------------


  Teoria genetyki kotów
 

Projekt grafiki: Izabela Kurkiewicz   
Copyright (c) 2006 hodowla Uroczysko. Wszelkie prawa zastrzeone   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional