Ksiega gosci

*   Jak uzyskać u kociaka "dobrą" wagę ciała w wieku 9 tygodni życia?
  W celu uzyskania odpowiedniej wagi ciała kociaków w wieku 9 tygodni jego życia, zaleca się dokarmianie kociaków już od momentu wyżynania się ząbków tj. ok. 3-3, 5 tyg. życia, surowym, drobno mielonym mięsem indyczym z odrobiną preparatu wapniowo-mineralno-witaminowym np. "SALVIKAL".
  Zwraca się uwagę hodowcom, że mięso indycze zawiera składniki, które dają szybki przyrost wagi ciała w okresie wzrostu młodego organizmu. Może tu być zastosowane mielone surowe mięso indycze z podudzi, pochodzące ze sprawdzonego źródła. Pewnym niebezpieczeństwem jest tu bakteria salmonelli, ale jak wskazują doświadczenia hodowców, którzy przez wiele lat karmią koty surowym indykiem, prawdopodobieństwo takiego zakażenia jest prawie niemożliwe, jeżeli mięso indycze pochodzi ze sprawdzonego źródła i jest odpowiednio przechowywane w chłodni.
  Mięso to należy głęboko zamrozić i po trzech dniach zamrożenia można podawać kociakom po rozmrożeniu i ociepleniu do pokojowej temperatury. Należy pamiętać, że mięso drobiowe bardzo szybko się psuje, dlatego w stanie świeżym nie wolno go zostawiać na dłużej w temperaturze pokojowej, jak również rozmrażać w ciepłej wodzie (mnożą się bardzo szybko bakterie i rozpoczyna się w mięsie proces gnilny).
   Najmłodszym kociakom należy wybrać drobne, wyczuwalne, zmielone "pałki" z podudzi. Kilkakrotnie w ciągu dnia należy kociakom podać odrobinę indyczego mięsa. Po kilku takich próbach kocięta same zaczną najpierw lizać, potem jeść podawany pokarm.
  Jeżeli kociak zdecydowanie odmawia, nie należy go karmić na siłę, widocznie jeszcze nie dojrzał do dokarmiania. Z czasem kociaki same zaczną jeść indyka i inne produkty podawane przez hodowcę.
   Przez krótki okres zaleca się rozmoczony do miękkości, doskonałej jakości suchy pokarm dla kociaków np. firmy NUTRO (uwaga! nie mylić z "Nutra"), HILL's, IAMS, ROYAL CANIN ewentualnie PURINA.
   W wieku około 4-5 tygodni można kociakom podawać drobno krojone w paseczki lub zmielone surowe mięso wołowe z odrobiną "Salvikalu". Należy uważać na grubsze kawałki mięsa, które maleńki kociak nie jest w stanie pogryźć i wciągając go (ssanie!) dochodzi do udławienia kociaka.
  Nie należy podawać kotom karm kolorowych (farbowanych), tanich, o wyszukanych kształtach. Są to karmy bardziej dla "oka właściciela" niż dla zdrowia kota. Często zawierają one uzależniacze (koci narkotyk!). Najczęściej gorsze gatunki suchych karm tworzą zbyt dużą ilość kryształków w moczu kota i w konsekwencji, przy dłuższym ich podawaniu mogą spowodować u niego syndrom urologiczny.
  Przypomina się hodowcom, że koty nie trawią laktozy zawartej w mleku. Podawanie pokarmów mlecznych kociakom często jest powodem biegunek u kociaków i kotów dorosłych. Kociakom zazwyczaj wystarcza mleko matki a podanie białego serka (np. "Bielucha" lub kruszonego) i trochę prawdziwego masła całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie młodego organizmu w potrzebne mu składniki, hodowca natomiast uniknie problemów związanych z wyniszczającymi biegunkami kociaków.
  Z czasem i tak kociak przestanie podchodzić do "Bielucha" bo jego organizm nie będzie go już potrzebować.
   Zbyt wczesne podawanie puszek, nawet tych dla kociąt, również często kończy się u kociąt zatruciami i biegunkami. Ich jakość i sterylność produkcji często budzi duże zastrzeżenia. Poleca się, sprawdzone przez hodowców puszki z drobiem Firmy DOGLAND z Karczewia - nie kupować DOGLANDÓW z Bydgoszczy!!!. Nie podawać puszek z dodatkiem np. jogurtu co często kończy się rozwolnieniami u kociąt.
  Należy unikać pokarmów zawierających duże ilości wątróbki i buraków są to produkty działające rozwalniająco (należy sprawdzać skład produktów używanych do produkcji karmy!). Procentować to będzie hodowcy twardymi kupkami u kociąt.
  Szybki wzrost kociąt i uzyskanie dobrej wagi ciała, a tym samym dobry jego rozwój fizyczny nie zakłócony chorobą biegunkową z pewnością radować będzie hodowcę.
  Należy pamiętać, żeby już w najwcześniejszym wieku postawić kociakom czystą, surową wodę do picia, najlepiej pobraną z dobrego filtra lub mineralną nie gazowaną (np. Żywiec - zalecaną dla niemowląt).
   Doskonałym uzupełnieniem diety kotów jest żółtko jaja przepiórczego podawane kotu raz dziennie na surowo (wylewane na spodeczek do lizania). Jeżeli zaobserwuje się wolniejsze stolce, żółtko należy ugotować lub na krótki czas odstawić.
  Białko można podać ale tylko ugotowane. Jest to świetne uzupełnienie lekkostrawnego białka.
  W momencie rozpoczęcia dokarmiania kociaków, należy postawić im toaletę (kuwetę) i uczyć ich załatwiania się do niej przez wstawianie kociaka do kuwetki i delikatne pocieranie podogonia miękkim wacikiem (zastępuje to wylizywanie przez kocicę). Należy uważać, ażeby kociaki nie lizały żwirku wsypywanego do kuwety. Połykany przez kociaki żwirek zawsze kończy się ostrymi biegunkami. Najbardziej niebezpieczny jest żwirek zbrylający się. Takiego żwirku należy unikać przy odchowie kociąt.
   Najlepiej zastosować żwirek z trocin np. o nazwie "Pigwa" lub żwirek rozpuszczalny, ekologiczny.
  Jak wskazują doświadczenia hodowców, kociaki najprędzej uczą się załatwiać do kuwety z zastosowaniem żwirku. Obok kuwety ze żwirkiem należy postawić kuwetę przelotową tzn. posiadającą sito i używaną bez żwirku. Można pod sito wsypać trochę żwirku aby absorbował mocznik. Kociaki same ją znajdą i zaczną, się do niej załatwiać.
   Proszę pamiętać, że przy ewentualnym złym samopoczuciu kociaka należy natychmaist zgłosić się z nim do weterynarza, DOBREGO specjalisty od kotów. U kociaków na błąd lekarski nie ma czasu. Następuje wyjątkowo szybkie odwodnienie organizmu.
  Kociaki należy zaszczepić przeciw chorobom wirusowym po ukończeniu przez nich 8 tyg. życia. Obowiązkowa kwarantanna poszczepienna: 7-10 dni!
  POWODZENIA!

Za poradnikiem PZF:
"ABC HODOWCY KOTA RASOWEGO
... w obronie godności kota rasowego."


---------------------------


  Kalkulator daty porodu
  Jak uzyskać u kociaka "dobrą" wagę ciała w wieku 9 tygodni życia?
  Kategorie kotów - wg WCF
  Zdobywanie tytułów w WCF
  Klasy wystawowe i tytuły WCF
  Wzór (wszystkie rasy)
  Kolory oczu (wszystkie rasy)
  Oznaczenia kolorystyczne (wszystkie rasy)
 

Projekt grafiki: Izabela Kurkiewicz   
Copyright (c) 2006 hodowla Uroczysko. Wszelkie prawa zastrzeone   
Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional